Vlastní domácí model

Vážení návštěvníci našich webových stránek!

Vzhledem k tomu, že se v našem kamenném obchodě často setkáváme se zákazníky kteří se ptají jak postavit model železnice, krajiny na něm a elektrického zapojení, rozhodli jsme se pro Vás připravit malý fotoseriál ze stavby vlastního domácího modelu v naší nejrozšířenější velikosti H0. Po celou dobu jeho stavby se budou objevovat fotografie samozřejmě s doprovodným komentářem.

Naším cílem není předvádět jenom a výhradně české modely, to za nás ostatně dělají jiní (např. http://tombart.wz.cz) ale především ty spolehlivější a cenově dostupné. Z vlastní zkušenosti vím že takové modely firmy Roco Playtime v ceně okolo 1500,-Kč jsou absolutně těmi nejideálnějšími vozidly na domácí kolejiště.

HektorPro skalní "rýpaly" je nutno uvést že nechci a nemíním dělat firmě Roco reklamu, ale jedná se o holý fakt. Toto kolejiště je totiž navrhženo tak, aby bylo vhodným doplňkem dětského pokoje mého téměř sedmiletého syna, který má poněkud jiné názory na modelový provoz. Skalní "rýpalové" jistě pochopí, že sedmiletého kluka více zajímá německé "DESIRO" než podle něj nějaký přiblblý a pro nás tak modelový "HEKTOR" - krásné české vozidlo ne? Nakonec snad si každý přijde na to své - říká se sto lidí, sto chutí.

VýtopnaJá osobně nejvíc preferuji vozidla II epochy ale zkuste sehnat nějaké české. Promiňte na jedno jsem zapomněl Arcivévoda Karel ř. 422 od firmy Kleinmodellbahn, ale ty jízdní vlastnosti? Hrůza! Raději německé parní od firmy Fleischmann a přeznačit na naše parní z té doby. Rozhodli jsme se proto modelovat trať z českého pohraničí, kde k nám často zabloudí nějaká ta cizí souprava. Původně jsem chtěl postavit nádraží SMRŽOVKA na trati 036 Liberec - Tanvald, ale nakonec z prostorových důvodů jsem to jen přibližně okopíroval, zkrátil a doplnil o jednu kolej navíc u remízy.

A tak zůstalo jen u námětu ale trať je velice podobná - více ve fotoseriálu.

Ještě mi dovolte jednu poznámku: námi použité materiály se někomu z Vás můžou zdát nevhodné. Opravdu nechceme nikomu nic vnucovat, nám po zkušenostech se zdály být nejvhodnější!

To jen tak pro začátek. Vaše připomínky jsou samozřejmě vítány a ty nejlepší zde uveřejníme.

A teď už k samotné stavbě.

Kolejiště je situováno do dětského pokoje o rozměrech 4,5 x 3,6m a v jeho pravé části navazuje křídlo délky 228 cm, a v jeho levé části křídlo délky 212 cm. Jeho tvar je vlastně takovým písmenem J. Vzhledem k tomu, že nesmí zabrat větší část pokoje, tak je navrženo jako užší a delší okolo zdi. Toto řešení je velmi vhodné z důvodu, že zabírá podstatně míň místa a zároveň získáme dojem delší tratě, tedy i nějakých delších provozních intervalů. Nejvíc se však ocení právě to, že z každého místa lze pohodlně kamkoli dosáhnout rukou, oproti kolejištím panelovým.

ZastávkaJak už bylo popsáno výše, jedná se o hlavní trať s odbočnou lokálkou. Hlavní trať vede do skryté smyčky přes skrytou výhybnu a to v každém směru. Souprava tedy může trvale projíždět, nebo se prostě pořád vracet ze směru kterým odjela. Toto řešení umožňuje spoustu provozních možností. Rám kolejiště je sestaven z dřevěných hranolů rozměru 35 x 20 mm. Pro vedení tratí byla použita překližka 8 mm. Pod koleje nepoužíváme tradiční korek tl. 4 mm, ale podlahový miralon tl. 3 mm kvůli dostatečnému odhlučnění. "Rýpalové" nám určitě zase budou oponovat že to není přesné těleso tratě podle norem, ale nám se tento materiál velmi osvědčil a vsadím se, že to stejně nikdo nepozná! To jen tak na okraj.

Kolejivo jsme použili do skrytých částí Roco hobby line 2,5 mm a Piko A-Gleis. Do viditelných potom Tillig ELITE 2,1 mm. Výhybky budou poháněny motorovými Přestavníky Tillig.

Dále již bude vše zřejmé z doprovodných fotografií.