Amerika 2 ve velikosti "N"

Vážení modeláři,
rok 2008 byl opět velmi hektický, věnovali jsme se další stavbě kolejiště na zakázku. "Opakování je matka moudrosti"jak praví jedno české přísloví, takže americké kolejiště velikosti N číslo 2.

Rozměry a tvar jsou velmi podobné předchozímu modelu, má však větší hloubku, která nyní nebyla omezována prostorem místnosti.

Tentokrát jsme kladli důraz na možnosti provozu několika souprav současně. Je zde možné provozovat až čtyři vlakové soupravy bez jakéhokoliv zásahu obsluhy, a přitom si "v klidu posunovat v depu".

Na přání zákazníka jsme horní trať byli nuceni elektrizovat - vlastní totiž několik amerických elektrických lokomotiv, co se moc často nevidí.
Jelikož jsme nemohli sehnat žádné typické trolejové vedení amerických železnic, (nevíme jestli se vůbec vyrábí), sáhli jsme proto po osvědčeném výrobku fy Sommerfeldt. Výsledkem toho je fakt, že horní trať vypadá "jako ve Švýcarsku". Zákazník však byl velmi spokojen a to je pro nás to nejdůležitější.

DepoVeškeré stavby použité na modelu si dodal sám - jsou ryze americké. Velice příjemně nás překvapila točna fy Walthers, která je řízena optickým snímačem. Dá se naprogramovat prakticky na jakýkoliv úhel zastavení, je proto vhodná na každou rotundu, a je velice přesná - u fleischmanna by se mohli učit.
Krajina je situována někam do západní části spojených států, avšak horní trať má za ůkol napodobit stát pensylvánii - jedině tam se totiž vyskytují elektrizované tratě.
Vlaky jezdí opět od někud někam. Tedy ze smyčky do smyčky, bylo použito 5 smyčkových modulů.

Kolejové kříženíCelkem jsme se bránili 90 stupňovému křížení, u nás věc naprosto nevídaná, avšak na konec z toho vniklo zajímavé provozní řešení, a hned při pohledu na model toto místo upoutává pozornost. V americe to takto využívají pro křížení tratí různých společností.
Hlavní stanici jsme umístili do oblouku, získali jsme tím delší koleje pro délku souprav přes 2,5m. Pro digitální řízení jsme použili už několikrát osvědčený systém Lenz + Roco.
A nyní několik obrázků ze stavby a z hotového modelu.